Wejdź na szczyt rozpoznawalności z gorskieszosowe.pl

Przywitaj się z nami!

Patomorfolog w Poznaniu - czym się zajmuje?

Antonina Baran 2023-08-16 0 komentarzy
Patomorfolog w Poznaniu - czym się zajmuje?

W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Jest ona niezbędna, gdyż choroby onkologiczne wymagają szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W takich sytuacjach często zleca się badanie zmian komórkowych w tkankach i narządach ludzkich. Dzięki patomorfologii można rozpoznać lub wykluczyć różne schorzenia i ocenić stopień zaawansowania danej dolegliwości. Ten dział medycyny odgrywa bardzo ważną rolę w diagnostyce chorób różnych układów i narządów. Konieczne jest wcześniejsze pobranie materiału od chorego. 

Pracujący dla placówki BoMedica zlokalizowanej niedaleko Poznania patomorfolog zajmuje się między innymi rozpoznawaniem stanów przednowotworowych, nowotworowych, chorób zapalnych, przyczyn niewydolności narządów, zmian zwyrodnieniowych oraz schorzeń neurodegeneracyjnych. Wykorzystuje różnorodne metody badawcze, do których należą: 

  • biopsja, 
  • oligobiopsja, 
  • cytochemia, 
  • histochemia, 
  • cytologia. 

Rodzaj zastosowanej techniki jest uzależniony głównie od sposobu pobrania materiału. W wielu sytuacjach zalecana jest biopsja cienkoigłowa. Jest ona małoinwazyjna i sprawdza się w przypadku podejrzenia nowotworów tarczycy. Zleca się ją także u osób, u których zaobserwowano torbiele w piersiach lub powiększone węzły chłonne. Dzięki wykorzystaniu cienkiej igły możliwe jest pobranie komórek i płynu międzykomórkowego. Metoda ta jest bardzo precyzyjna, gdyż odbywa się pod kontrolą USG.

Specjalista dokonuje analizy zmian w tkankach i narządach człowieka. Umożliwia mu to ocenę i rozpoznanie choroby, a także stopnia jej zaawansowania. Dzięki temu lekarze mogą wdrożyć odpowiednią formę leczenia lub zmodyfikować dotychczas stosowany plan terapii.

Skomentuj wpis